telefon Infolinka po-pia 8:00 - 16:00
0948 910 839

Kto je na vine pri dopravnej nehode? Chodec alebo sofer?

Správanie chodcov na prechode prechodcov v premávke býva rôzne. Nie vždy dávajú chodci dôkladne pozor, čo sa okolo nich na ceste deje, ba čo viac, sú aj prípade, kedy sami presne nepoznajú, čo môžu a čo nie. Niekedy sa stáva, a to najmä v noci, že sú zle označení. Alebo porušujú dopravné predpisy.

Dôležité je poznamenať, že aj pre chodcov, platia pravidlá cestnej premávky. Sú totiž jej účastníkmi. Čo sa však môže stať, ak chodec náhle vstúpi na vozovku, a to, napríklad, vtedy, keď svieti červená svetelná signalizácia. Kedy je v takomto prípade vinný šofér a kedy chodec?

Veľa chodcov si myslí, že majú automaticky právo prechádzať cez priechod pre chodcov, akonáhle vstúpia na vozovku. V mnohých krajinách to síce platí, slovenský Zákon o cestnej premávke však hovorí opak. Chodec môže bezprostredne prechádzať cez priechod pre chodcov len vtedy, ak prichádzajúce auto zastaví. Naopak, vozidlá s právom prednostnej jazdy, električky alebo vozidlá, ktoré prichádzajú príliš rýchlo na to, aby dali chodcovi prednosť, tie všetky majú prednosť pred chodcom.

Zo štatistík vyplýva, že najviac nehôd s chodcami je zapríčinených vtedy, ak je chodec nedostatočne označený, ak prechádza cez cestu mimo označeného priechodu alebo ak vybehne spoza iného dopravného prostriedku, kedy ho vodič nestihne spozorovať. A tak je pochopiteľne, chodec vinný vo väčšine prípadov.

Ako chodec by ste si teda mali zapamätať, že cez vozovku prechádzajte vždy len na označenom priechode pre chodcov. Buďte dostatočne označený, najmä v skorých ranných alebo večerných hodinách. A to najdôležitejšie – prechádzajte len vtedy, ak vám dá prichádzajúce vozidlo prednosť alebo na zelenú svetelnú signalizáciu pre chodcov – môžete tak predísť mnohým ťažkostiam.