telefon Infolinka po-pia 8:00 - 16:00
0948 910 839

Povinné zmluvné poistenie PZP – poistí vás dostatočne?

Povinné zmluvné poistenie je jediný druh poistenia vozidla, za ktoré by vám hrozila pokuta, ak by ste ho nemali. Otázkou však je, či je tento druh poistenia pre vás dostatočný. Je možné, že pre vozidlá staršieho dátumu výroby postačí. Ak sa však chcete chrániť aj pred prípadnými ďalšími poistnými udalosťami, v tomto článku vám zodpovieme, či vám povinné zmluvné poistenie bude stačiť.

Povinné zmluvné poistenie je poistenie, ktoré je povinné uzatvoriť v podstate na každé vozidlo, ktorá má evidenčné číslo, čiže na motorové vozidlo a rovnako, napríklad, aj na motorku. Poistený môže PZP uzatvoriť v niektorej z poisťovní, pričom je to možné aj online formou. Dôležité je, aby v deň, kedy prvýkrát budete toto vozidlo šoférovať, bolo poistenie uzavreté.

 


 
Základnou funkciou tohto poistenia je, že poisťuje možné škody a následky, ktoré by mohli vzniknúť šoférovaním tohto motorového vozidla. Najčastejšie sa tým myslia škodové udalosti alebo havárie, čiže materiálne škody, ale aj škody spôsobené na zdraví, či dokonca usmrtenie. Je dôležité pripomenúť, že z PZP existujú aj určité výluky. Tieto výluky sa môžu vzťahovať na technickú nespôsobilosť vozidla či šoférovanie pod vplyvom alkoholu. Aj v týchto prípadoch vám poisťovňa nemusí škodu uhradiť.

Pravdepodobne tou najdôležitejšou výlukou, ktorá z PZP vyplýva je, že kryje iba škody spôsobené tretím stranám. Ak by ste teda chceli ochrániť seba a svoje auto alebo aj svojich blízkych, je potrebné uzatvoriť pripoistenie k PZP alebo havarijné poistenie. Kým vám teda PZP bez problémov pokryje náklady, ktoré by vznikli iným osobám pri nehode, dokonca pokrýva aj odškodnenie pozostalým, je potrebné sa zamyslieť aj na vlastnou bezpečnosťou.

Ak ste mali dopravnú nehodu a máte otázky ohľadom odškodnenia, alebo si myslite, že odškodnenie, ktoré Vám bolo vyplatené nie je adekvátne, kontaktujte nás.