telefon Infolinka po-pia 8:00 - 16:00
0948 910 839

Štatistiky alkohol za volantom podľa polície za rok 2018

Na Slovensku je nulová tolerancia jazdy s alkoloholom v krvi. Napriek tomu je na ceste stále dosť vodičov, ktorí si sadnú za volant bez ohľadu na tento zásah. Treba vedieť, že sankcie pri jazde s alkoholom krvi sú veľmi vysoké. Preto sa to neoplatí riskovať. Nehovoriac o traumách a problémoch, ktoré veľmi ľahko pri takomto neuváženom konaní môžu vzniknúť a tie sú ďaleko horšie ako akákoľvek pokuta.

Podľa Ministerstva vnútra Slovenskej republiky je celkový počet nehôd za rok 2018 na veľmi vysokej úrovni, a to až 13 873 nehôd. Z toho až približne 11 % sú nehody spôsobené v dôsledku šoférovania pod vplyvom alkoholu. Toto číslo je teda niekde na úrovni 1 600 nehôd.


 

V dlhodobom horizonte však, našťastie, nehody spôsobené šoférovaním auta vodičom pod vplyvom alkoholu postupne klesajú. Je to aj v dôsledku zvyšujúcich sa opatrení a novely Zákona o cestnej premávke, ktorá priniesla ešte viac sankcií za jazdu pod vplyvom alkoholu.

Zo štatistiky vyplýva, že počet meraní s alkoholom sa automaticky zvyšuje počas sviatkov a je vyšší aj počas víkendov. Najvyšší počet nehôd, ktoré boli spôsobené jazdou pod vplyvom alkoholu, boli za rok 2018 na východnom Slovensku.

Celkový počet priestupkov v dôsledku šoférovania pod vplyvom alkoholu sa však za minulý rok šplhá takmer až na úroveň 10 000 vodičov, čo je alarmujúce číslo. Netreba teda pripomínať, aké hlboké dôsledky môže nafúkanie alkoholu za volantom spôsobiť. Je to od finančnej pokuty, cez zhabanie vozidla až po oveľa vážnejšie následky, ako je nehoda.