telefon Infolinka po-pia 8:00 - 16:00
0948 910 839

Dopravné nehody: Kde nájsť aktuálnu dopravnú situáciu?

Dopravnú nehodu nechce zažiť ani jeden z nás. Niektoré udalosti v živote sú nečakané a na cestách dochádza aj k takýmto nepríjemným situáciám.  Boli ste svedkami nehody alebo sa nehoda stala práve Vám? Viete, kde hľadať informácie o dopravných nehodách, a kde je možné nájsť aktuálnu dopravnú situáciu? My Vám v tom poradíme!

Aktuálna dopravná situácia na mape

Mapa aktuálnej dopravnej situácie je neoceniteľným pomocníkom pre všetkých, ktorí nechcú v zápche tráviť dlhé hodiny svojho času a chcú sa do vytýčeného cieľa dostať čo najrýchlejšie. Na Slovensku takúto mapu nájdete na webových stránkach:

  • Stellacentra – centra dopravných informácií. Mapa je pravidelne aktualizovaná na základe informácií od polície, záchranných zložiek, prevádzkovateľov cestných komunikácií alebo na základe informácií prostredníctvom telefonickej linky Stellacentra.
  • Národnej diaľničnej spoločnosti – na mape nájdete aktuálnu dopravnú situáciu na diaľniciach, rýchlostných cestách v správe Národnej diaľničnej spoločnosti.
  • Zjazdnost.skmapa aktuálnej zjazdnosti a dopravných obmedzení
  • Dopravného servisu rádia expres – na stránkach rádia je taktiež možné nájsť mapu aktuálnej dopravnej situácie.
  • Odoprave.info – webová stránka z dielne ministerstva dopravy, ktorá poskytuje komplexné informácie o aktuálnej dopravnej situácii vrátane mapy dopravnej situácie.

Dopravné nehody a mobilné aplikácie

Veľmi obľúbenými spoločníkmi na cestách sú mobilné aplikácie, ktoré si rýchlo a jednoducho stiahnete do svojho telefónu, a tak získate komplexné informácie o dopravnej situácii. Mobilné aplikácie Vám uľahčia život, poskytnú všetky relevantné  dopravné informácie, pričom nemusíte strácať čas zdĺhavým sledovaním webových stránok.

1. Aplikácia „O doprave“

Na Slovensku spustilo Ministerstvo dopravy prevádzku Národného systému dopravných informácií (NSDI), vďaka ktorému štát dokáže prepojiť informácie o dianí na cestách.  Základom systému sú dáta od Slovenskej správy ciest, Národnej diaľničnej spoločnosti, pričom využíva aj údaje z aplikácie Waze, železníc či SHMÚ. Aplikácia využíva aj podkladové mapy, ktoré dodala Správa slovenských ciest.  Všetky relevantné správy o dianí na cestách sú tak dostupné cez mobilnú aplikáciu O doprave, ktorá má jednoduché a graficky ucelené rozhranie.  Informácie o dopravných udalostiach, meteorologických výstrahách, verejnej doprave, či  možnosť vyhľadania trasy a nahlásenia udalosti máte tak na jednom mieste.

Aplikáciu si jednoducho stiahnete na stránke www.odoprave.info alebo prostredníctvom Google Play.

2. Aplikácia Waze

Veľmi obľúbená aplikácia, ktorá hlási počas jazdy dopravné udalosti ako sú napríklad zápchy, dopravné nehody, rýchlostné radary, práce na ceste, či aj výmole a poľadovicu. Aplikácia tiež hodnotí hustotu premávky podľa zaznamenanej rýchlosti užívateľov, pričom v prípade zápchy poskytuje časovo výhodnejšiu obchádzkovú trasu.  Taktiež si užívatelia aplikácie môžu medzi sebou posielať správy, vytvárať skupiny, a tak sledovať  dopravné hlásenia ostatných užívateľov aplikácie. Navigačný softvér Waze je navyše úplne zadarmo. Aplikáciu si jednoducho stiahnete prostredníctvom Google Play.

3. Aplikácia Google Mapy

Jedna z ďalších veľmi obľúbených aplikácií. Užívateľ má k dispozícii viac ako 220 zmapovaných krajín a území, pričom pomocou GPS systému získa v reálnom čase podrobné navigačné pokyny, informácie o premávke či verejnej doprave.  Navyše s aplikáciou získate informácie o zaujímavých miestach či reštauráciách.

Aplikáciu si jednoducho stiahnete prostredníctvom Google Play.

4. Aplikácia dopravného servisu rádia Expres

Dopravné informácie zo slovenských ciest prináša aj aplikácia rádia Expres. Dopravné obmedzenia sú zobrazené na mape alebo taktiež ako zoznam podľa aktuálnosti. Aplikácia tiež poskytuje možnosť vypočuť si aktuálny dopravný servis z vysielania a nahlásenie udalosti priamo z aplikácie.

Aplikáciu si jednoducho stiahnete prostredníctvom Google Play alebo na stránkach rádia Expres.

5. Aplikácia Zelená vlna

Profesionálne a originálne dopravné spravodajstvo RTVS. S aplikáciou si taktiež môžete prezerať najaktuálnejšie dopravné udalosti, zobraziť dopravné udalosti na mape či vypočuť si poslednú odvysielanú rozhlasovú Zelenú vlnu.

Aplikáciu si jednoducho stiahnete prostredníctvom Google Play alebo na stránke www.zelenavlna.rtvs.sk.

Prehľady autonehôd na Slovensku

Aktuálne dopravné informácie, informácie o obmedzeniach, aktuálny sadzobník pokút či prehľady nehodových úsekov a miest v Slovenskej republike si môžete pozrieť aj na stránkach Ministerstva vnútra. Nehodové lokality podľa počtu dopravných nehôd za jednotlivé roky si môžete stiahnuť v súbore PDF zo stránky Správy slovenských ciest. Rôzne aktuality, štatistiky, či legislatívne zákony a dokumenty týkajúce sa cestnej premávky si zas môžete pozrieť na stránkach BECEP, samostatného oddelenia, ktoré spadá do pôsobnosti Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky.

A nezabúdajte. V prípade dopravnej nehody alebo akejkoľvek nepríjemnosti na ceste neváhajte kontaktovať odborníkov. Pomôžeme Vám získať Vašu náhradu škody a náležité odškodnenie. Či už sa na nás obrátite Vy alebo nás odporučíte Vašim známym, v Centre odškodnenia Votum na svoje problémy už nebudete sami.

Kontaktujte nás, právna analýza je zdarma. Osloviť nás môžete prostredníctvom formulára pre online odškodnenie.