telefon Infolinka po-pia 8:00 - 16:00
0948 910 839

Dopravná nehoda s neznámym vinníkom: Ako získať odškodnenie ujmy na zdraví?

Stala sa nehoda a vinník z miesta nehody ušiel? Rady, ktoré hovoria, ako sa zachovať pri dopravnej nehode so zranením väčšinou hovoria jasne. Všetky nároky a odškodnenia vymáhajte u poistiteľa vozidla vinníka nehody. Čo ale robiť v prípade, keď vinníka nehody nepoznáte, pretože z miesta nehody ušiel? Poradíme Vám.

Hneď na úvod je potrebné uviesť jednu zásadnú vec – k takejto nehode privolajte políciu. Všeobecne sa uvádza, že políciu máte volať len v určitých prípadoch, napr. ak dôjde k usmrteniu osoby, škoda na vozidle presiahne čiastku 3 990 €, je spôsobená hmotná škoda na majetku tretích osôb a pod. Ak však vinník z miesta nehody ušiel, neváhajte rovno zavolať políciu. Polícia všetko potrebné zdokumentuje, vypočuje svedkov, prezrie kamerové záznamy, a keď budete mať štastie, podarí sa im vinníka vypátrať. Ani v opačnom prípade však nemusíte byť ukrátení. Nájsť vinníka pre odškodnenie nie je zásadné. Dôležité je však s políciou spolupracovať ako to len bude možné.

Vedeli ste, že u deviatich z desiatich nehôd, po ktorých vinník ušiel, teda v drvivej väčšine, bol príčinou nesprávny spôsob jazdy? Ďalej to bolo nedanie prednosti v jazde, neprimeraná rýchlosť a nesprávne predbiehanie. 

Nárok na finančné odškodnenie za zranenie a úmrtie máte aj v prípade, že vinník ušiel

Ak dôjde k nehode so zranením alebo dokonca dôjde k úmrtiu, vinník ujde a nedarí sa ho vypátrať, poškodení majú stále nárok na odškodnenie za ujmu na zdraví. Bolestné, ušlý zisk alebo odškodnenie trvalých následkov, to všetko je v takomto prípade hradené z garančného fondu Slovenskej kancelárie poisťovateľov (SKP). Tento fond hradí škody, ktoré spôsobí nepoistené vozidlo alebo práve neznámy vinník, ktorý z miesta nehody ušiel.

Pozor! Vinníci nehôd by však mali mať neustále na pamäti, že ich povinnosťou je zraneným poskytnúť prvú pomoc alebo sa o to aspoň pokúsiť a privolať záchranku. Opustenie miesta, kde k autonehode došlo, je považované za trestný čin.

Odškodnenie od Slovenskej kancelárie poisťovateľov

Ako však v takejto situácii odškodnenie od Slovenskej kancelárie poisťovateľov získať? Odporúčame obrátiť sa na odborníkov, ktorí presne vedia, ako v týchto často zapeklitých situáciách postupovať. V Centre odškodnenia Votum Vám so všetkým poradíme a budeme Vás zastupovať pri žiadosti o odškodnenie.

Skutočne však nezabudnite na to najdôležitejšie. Ak chcete žiadať o odškodnenie z garančného fondu, pretože dopravnú nehodu zavinil neznámy vinník, musíte k nehode vždy privolať políciu. Aj na prvý pohľad neriešiteľné a beznádejné situácie môžete zvládnuť, stačí len vedieť ako postupovať a na koho sa v danú chvíľu obrátiť.

Stala sa Vám nehoda, pri ktorej vinník ušiel? Neváhajte nás kontaktovať a využiť náš formulár pre online odškodnenie.