telefon Infolinka po-pia 8:00 - 16:00
0948 910 839

Mimosúdne vyrovnanie po dopravnej nehode: Ako postupovať?

Boli ste obeťou dopravnej nehody, ktorá bola spôsobená cudzím zavinením? V tom prípade máte nárok na odškodné, ktoré Vám pomôže kompenzovať  a zmierniť  následky  nepríjemnej životnej situácie.  Navrhuje Vám však vinník nehody mimosúdne vyrovnanie? Buďte opatrný! Možno sa chce vyhnúť trestnému stíhaniu.

Dopravná nehoda je nepríjemnou situáciou  s mnohými dopadmi na ľudský život.  V prípade, že ste boli obeťou dopravnej nehody je dobré byť pripravený a zaistiť si všetku potrebnú dokumentáciu. Tá je nevyhnutná  pre získanie takej výšky odškodného, ktorá Vám právom prináleží a na ktorú máte nárok.  V takýchto situáciách je najlepšie zveriť sa do rúk odborníkov, pretože  sa stáva, že poškodený sa uspokojí aj s nižšími čiastkami.  O tom ako získať náležité odškodnenie sme písali  v článku „Ako získať odškodnenie po dopravnej nehode“.

Vinník dopravnej nehody  sa však mnohokrát pokúša o mimosúdne vyrovnanie, bez účasti súdu. To je veľakrát v prípade takej nepríjemnej situácie a často až tragickej udalosti, akou je dopravná nehoda, tým posledným, čo chce poškodený riešiť.  Navyše väčšina obetí nemá ani len poňatia, aký nárok na náhradu škody im prináleží a o akú výšku odškodnenia žiadať.  Nevedomosť preto môže byť  v takejto situácii naozaj veľkým problémom, preto je najlepšie svoj prípad zveriť odborníkom s dlhoročnou praxou.

Súd po nehode: Áno alebo radšej nie?

Výška mimosúdneho vyrovnania sa môže líšiť v závislosti od závažnosti dopravnej nehody. Spôsob mimosúdneho vyrovnania však niekedy môže nahrávať aj vinníkovi, ktorý sa práve takýmto spôsobom chce vyhnúť trestnému stíhaniu. V takýchto  prípadoch je preto potrebné byť opatrný, nenechať sa dobehnúť či oklamať. Veľmi časté sú tiež prípady, kedy boli poškodenému vyplatené oveľa menšie sumy, než aké im právom prináležia.

Požiadať o nezáväznú pomoc s odškodnením po nehode

Vinník alebo poisťovňa sa totiž mnohokrát spoliehajú na nevedomosť poškodeného, spochybňujú jeho nároky alebo môže dôjsť k situácii, kedy vinu odmietajú.  Je preto nutné,  aby sa poškodený nenechal nachytať a mal by veľmi dobre a starostlivo zvážiť, či na mimosúdne vyrovnanie,  resp. zmier,  vôbec pristúpi.

TIP pre Vás: Viete, že so zmierom ako poškodený súhlasiť nemusíte? 

Mimosúdne vyrovnanie po nehode. Obráťte sa na odborníkov!

Ako postupovať v prípade ak Vám vinník mimosúdne vyrovnanie navrhne? V takýchto situáciách je najlepšie zveriť sa do rúk odborníkov, ktorý Vám nielenže ušetria čas a nervy, ale pomôžu Vám získať také odškodnenie, ktoré Vám právom prináleží. Na spravodlivé odškodnenie má  totiž právo každý. Nenechajte sa oklamať nižšími čiastkami a obráťte sa na odborníkov.

V Centre odškodnenia Votum Váš prípad starostlivo posúdime a pomôžeme Vám získať takú výšku kompenzácie, na ktorú máte nárok.