telefon Infolinka po-pia 8:00 - 16:00
0948 910 839

Odškodnenie cyklistov pri dopravnej nehode s vozidlom

Bicyklovanie či chôdza patria v súčasnosti k populárnym aktivitám, ktoré prispievajú nielen k psychickej pohode, ale sú aj zdraviu prospešné. Na druhej strane práve cyklisti patria k najohrozenejším účastníkom cestnej premávky, preto je zachovávanie zvýšenej opatrnosti kľúčové. V prípade dopravnej nehody s vozidlom majú cyklisti právo na kompletné odškodnenie následkov po dopravnej nehode. Viete však na aké?

Zranenie cyklistu pri nehode

Podobne ako chôdza, aj bicyklovanie patrí medzi rozvíjajúce sa a populárne aktivity súčasnosti. Cyklista však taktiež patrí k najzraniteľnejším účastníkom cestnej premávky, čo vyplýva najmä z absencie ochranných prvkov, ale taktiež aj konštrukcie bicykla. Či už jazdíte na bicykli do práce a z práce alebo patrí bicyklovanie medzi vaše obľúbené voľnočasové činnosti, dodržiavanie pravidiel cestnej premávky je naozaj dôležité a opatrnosti nikdy nie je dosť.

Dopravná nehoda s cyklistom a dodržiavanie pravidiel

Na bicykli sa jazdí predovšetkým po cestičke pre cyklistov. Kde cestička pre cyklistov nie je alebo nie je zjazdná, jazdí sa pri pravom okraji vozovky. Ak sa tým neohrozujú ani neobmedzujú chodci, smie sa jazdiť po pravej krajnici, pričom jazda na jednomiestnom bicykli nie je povolená viacerým osobám. Samotný bicykel musí byť počas jazdy za zníženej viditeľnosti vybavený nielen riadnym osvetlením v prednej a zadnej časti bicykla, ale taktiež aj reflexnými prvkami. To platí nielen v obci, ale aj mimo nej.

Povinnosť cyklistu nosiť prilbu a reflexné prvky mimo obce, ak má viac ako 15 rokov, však zákon medzičasom vypustil, no keďže je prilba najdôležitejším ochranným prvkom cyklistu, určite by ste mali zvážiť jej neustále nosenie. Rovnako však ako cyklista, je aj vodič povinný dodržiavať pravidlá cestnej premávky, aby nedošlo k takej nepríjemnej situácii akou je dopravná nehoda. 

Nezabudnite! Po cestičke a na priechode pre cyklistov sa jazdí vpravo. 

Odškodnenie cyklistu

Cyklisti majú podobne ako chodci právo na kompletné odškodnenie následkov po dopravnej nehode. Taktiež aj v tomto prípade je miera zavinenia kľúčovým kritériom pre odškodnenie a je určovaná na základe znaleckého posudku. Náhradu zraneným za škodu vypláca komerčná poisťovňa, v ktorej je poistené motorové vozidlo prostredníctvom PZP (povinného zmluvného poistenia).

Uplatňovať oprávnené nároky však môže byť náročný proces, nakoľko sa poisťovne snažia vyplatiť čo najmenšie poistné plnenie, pričom väčšina poškodených ani len netuší, na akú výšku oprávnenia majú v skutočnosti nárok. V takýchto prípadoch je nevyhnutné obrátiť sa na odborníkov, ktorí svojou pomocou dokážu od poisťovne získať maximálne možné plnenie a uľahčiť tak zdĺhavý proces vymáhania odškodného. Obráťte sa na odborníkov aj Vy! Vyplňte online formulár a získajte odškodnenie bez zložitostí priamo z domova.