telefon Infolinka po-pia 8:00 - 16:00
0948 910 839

Chodci – pozeráte viac do telefónu alebo na cestu?

Naša rýchla doba, v ktorej žijeme, spôsobuje, že sa aktuálne snažíme všetko vybaviť tak rýchlo, ako sa len dá. Mnohokrát v pohybe, počas šoférovania alebo aj počas chôdze. Spájame čo najviac činností, aby sme boli efektívni. Tento trend sa prejavuje aj na spomínaných cestách. A to nielen u šoférov, ale aj u chodcov.

Práve chodci sú tí, ktorí mnohokrát spôsobom svojho konania ohrozujú plynulosť premávky, šoférov, ale najmä samých seba. U chodcov možno v súčasnosti viac ako v minulosti badať to, že:

  • Pri chôdzi pozerajú do telefónu a píšu;
  • Chodci telefonujú a sú nedostatočne sústredení na to, čo sa deje okolo nich;
  • Majú v ušiach slúchadlá, a teda nemôžu dostatočne dobre počuť, ak by im hrozilo určité nebezpečie.


 

Všetky tieto fakty sa môžu podieľať na tom, že sa zvyšuje riziko nehôd chodcov. Ak ste teda chodec, treba si naozaj zvážiť to, či vám stojí za to riskovať nejaký úraz na úkor vybavenej správy alebo telefonátu. Dávajte si v prvom rade pozor na to, čo sa deje okolo vás. Najmä v prípade, ak prechádzate cez priechod pre chodcov alebo večer, hlavne ak nie ste dostatočne osvetlení. Práve elektronické a mobilné zariadenia si vyžadujú príliš veľa pozornosti, ktorú je potrebné venovať dianiu počas chôdze, a to aj v prípade, že kráčate po chodníku. Ak počas chôdze telefonujete, upozornite na to aj telefonujúceho na druhej strane, hlavne ak komunikujete spolu ohľadom veľmi dôležitej záležitosti. Vaša primárna koncentrácia musí byť sústredená predovšetkým na cestu.

Ak potrebujete súrne vybaviť nejaký správu alebo niečo v telefóne hľadáte, uistite sa najskôr, že idete po správnej strane chodníka, môžete bezpečne prechádzať a neohrozujete ani chodcov oproti vám. Rýchla a efektívna doba je síce aktuálne súčasťou a žijeme v nej, avšak nepozornosť a pozeranie do telefónu pre chodcov by mohlo znamenať príliš veľa nástrah.

Ak už sa Vám úraz alebo nehoda stala a neviete, na čo mate nárok, kontaktujete nás a my Vám radi poskytneme bezplatnú konzultáciu a analýzu prípadu.